Toplum Destekli Polis broşür dağıttı

Toplum Destekli Polis broşür dağıttı
22 Ocak 2013 Salı - 1677 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Yerköy İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği tarafından artan telefon dolandırıcılığına yönelik vatandaşlara bilgilendirmek amacıyla Cuma Namazı sonrası broşür dağıtımı yapıldı

Yerköy İlçe Emniyet Müdürlüğü son zamanlarda artan telefon dolandırıcılığı ihbarları nedeniyle vatandaşı bilgilendirip konuya ilişkin hazırlattığı broşürleri Cuma Namazı sonrası dağıttı.

Yerköy İlçe Emniyet Müdürü İbrahim Cibelek “Toplum Destekli Polisler tarafından suç ve suçlara karşı halkı bilinçlendirerek, bilinçli ve duyarlı bir toplum yapısı ile suçlara karşı daha etkin mücadele ederek suçların önlenmesi planlanarak bilgilendirici broşür dağıtımına tüm hızı ile devam etmektedir.

Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanan, proje kapsamında vatandaşların evleri, iş yerlerini ziyaret eden polis memurları vatandaşlara, hırsızlık ve dolandırıcılık olaylarına karşı alınması gereken önlemler konusunda yazılı ve sözlü olarak bilgi veriyor.”dedi.

Cibelek, son zamanlarda dolandırıcıların farklı senaryolarla kendilerini polis, savcı, hakim, MİT görevlisi veya asker olarak tanıtarak vatandaşlarımızdan değişik isteklerde bulunduklarını ve onları telefon aracılığı ile dolandırmaya çalıştıklarını ifade ederek bu konuda vatandaşı bilinçlendirmek için böyle bir uygulama başlattıklarını, polis memurları arasında görev dağılımı yaparak ayrı ayrı bir bilgi vereceklerini belirti.

Vatandaşa Dağıtılan Broşürlerde Şu Bilgiler Yer Alıdığını ifade eden Cibelek, “Günümüzde her konuda hızlı bir değişim ve gelişim yaşanırken, suçlar ve işleniş yöntemleri de bu hızlı gelişimden etkilenmektedir.

Çağımızın en önemli iletişim araçlarından biri olan ve hemen her vatandaşımızın yararlandığı telefonlar dolandırıcıların son dönemlerde yoğunlukla kullandığı bir araç olmuştur.

Bu şahıslar çok farklı senaryolarla kendilerini polis, savcı, hakim, MİT görevlisi veya asker olarak tanıtarak vatandaşlarımızdan farklı isteklerde bulunmakta ve onları telefon aracılığı ile dolandırmaktadırlar. Bu türlü tuzaklara düşülmemesi amacıyla dolandırıcıların daha önce kullandıkları yöntemlerin bazılarım güvenliğiniz açısından sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Vali, hakim, savcı konumundaki şahısların eşlerinin sizin telefonunuzdan rahatsız ve taciz edildiğini, kendilerinin bu şahısları yakalamak için çalışma yaptıklarım, bu çalışmanın yapılabilmesi için kontör veya para göndermeniz gerektiğini, aksi halde bu suçlardan sizin sorumlu olacağınızı söylemektedirler. “Sizin cep telefonu numaranızı teröristler kullanıyor, çok konuşma yapılıyor, size yüklü miktarda fatura gelecek, biz bu şahısları tespit etmek için Türkiye genelinde operasyon yapacağız, en yakın bayiye gidin ve size yazdıracağımız cep telefonu numaralarına kontör yükleyin, operasyon bittikten sonra biz size haber vereceğiz devlet masrafları size ödeyecek” şeklinde sözlerle kontör talep etmektedirler.

Cep telefonunuza “Ödül Kazandınız” şeklinde mesaj göndermekte, mesaj gönderilen kişiyi arayıp ne ödül kazandığınızı sorduğunuzda, “yüklü miktarda para ödülü kazandığınızı” ancak ödülü alabilmek için kontör ya da para göndermeniz gerektiğini söylemektedirler.

Emniyette çalıştığım söyleyen biri sizi arayarak konuşmalarınızın savcılıkça dinlendiğini, bir süredir takip edildiğinizi, hesabınızdan PKK’ya para gönderildiğinin tespit edildiğini ve yüksek miktarda borcunuzun olduğunu söyleyerek verilen hesap numarasına para göndermenizi istemektedirler. Bu konuşma süresinde inandırıcı olabilmek için arka fondan telsiz seslerini yayınlamaktadırlar.

Şunları Unutmayınız ki,  Polis ve diğer kamu görevlileri savcı, hakim, asker vb. vatandaşlardan sebep ne olursa olsun “kesinlikle” kontör veya para istemezler. Bizlerin bu şekilde bir suçla mücadele yöntem ve tekniği yoktur.

Bu nedenle; yukarıda belirtilen veya benzeri söylemlerle sizi arayan, çeşitli isteklerde bulunan kişilere kesinlikle itibar etmemenizi, kişisel bilgilerinizi ad, soyad, T.C kimlik numarası, anne kızlık soyadı, adres vb. kesinlikle vermemenizi, böyle bir durumla karşılaştığınızda hemen en yakın kolluk birimine müracaat etmenizi önemle hatırlatır.

Yerköy İlçe Emniyet Müdürlüğü personeli olarak sizlerin güvenliği için 24 saat görev başında olduğumuzu bilmenizi isteriz.”dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki tariflerin izinsiz kopyalanması yasaktır.