HABER GÖNDER

 • DOLAR
  %0,18
 • EURO
  %0,29
 • ALTIN
  %-0,02
 • BIST
  %-0,35
Şıvgın ailesinin, yanlış yapılan iğne öldürdü iddiası

Şıvgın ailesinin, yanlış yapılan iğne öldürdü iddiası

   

Yerköy ilçemizde, boğaz ağrısından dolayı hastaneye giden 44 yaşındaki Ahmet Şıvgın’ın yapılan iğneden öldüğü iddia edildi.
Yerköy ilçemizde boğazındaki ağrı nedeni ile Yerköy Devlet Hastanesi’nin acil servisine müracaat eden Ahmet Şıvgın (44), iğne vurulduktan sonra hayatını kaybettiği iddiasıyla yakınları savcılığa suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.
Yerköy’de yaşayan Şıvgın, boğazında ağrı üzerine Yerköy Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne başvurduğunu ifade eden yeğeni Yasin Aktoklu, yapılan muayenesinin ardından doktor Şıvgın’a hap verdiğini, hapı alıp evine giden dayısının evde hapı yutamayınca, tekrardan acil servise giderek hapı yutamadığını belirtmesi üzerine doktorun penisilin iğnesi vurduğunu iddia etti.
Aktoklu, “Dayım Ahmet Şıvgın, evde rahatsızlanıyor ve devlet hastanesine boğaz enfeksiyonu hastası olarak gidiyor. Devlet hastanesine ilk olarak geldiğinde hap veriliyor. Hap boğazından geçmeyince, tekrardan hastaneye getiriyorlar. İkinci sefer hastaneye geldiğinde hastanede penisilin iğnesi yapıyorlar. Penisilin iğnesi yaptırdıktan sonra evde gittiğinde 25 dakika sonra iğne etkisini gösteriyor ve fenalaşıyor.
Komşularında yardımı ile dayım Ahmet Şıvgın üçüncü kez hastaneye getiriliyor. Tabii hastaneye getirildiğinde kalbi durmuş vaziyette geliyor. Burada uzun uğraşlar sonrasında tekrardan kalbi çalıştırıyorlar. Kalbi çalıştırdıktan sonra Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi sevk ediyorlar.  Orada bir hafta yoğum bakımda yatıyor ve orda hayatını kaybediyor.”dedi.
Şıvgın’ın cenazesini Ankara Adli Tıp kurumuna gönderildiğini burada yapılan gerekli incelemeler sonrası raporun iki ay gibi bir sürede verileceğini ifade eden Aktoklu, doktoru mahkemeye vereceklerini belirtti.
Devlet Hastanesi iddiaları kabul etmedi!
Ailenin ölümle ilgili iddialarını kabul etmediklerini ifade eden Yerköy Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Sayit Usul ise, “Hastanemizde, Ahmet Şıvgın hastamıza boğaz ağrısından dolayı penisilin iğnesi yapılmıştır. Penisilin normalde, alerjik bir ilaç olup, daha öncede herkesin karşılaşmış olduğu bir olaydır. 2012 yılında yine aynı şey başımıza geldi. Penisilin iğne yaptığımız bir hastamız yine anafilaktik şoka girdi. Şok sonucu hastamız bir hafta yoğun bakım ünitesinde tedavi görüyor ve sağlığına kavuştu.
Bu hastamıza yapılma nedeni tablet alıp boğazında bulunan şişkinlikten dolayı, tableti kullanamamış ve hastanemize gelip penisilin iğnesi yapıldığından dolayı alerjik ilaç olduğundan dolayı anafilaktik bir şoka giriyor.
Penisilin Sağlık Bakanlığı, alerjik reaksiyonu olduğundan dolayı,  az dozda olsa da, çok dozda da olsa geliştiğinden dolayı test yapılması kaldırdı.
Böyle olunca, biz böyle hastalara test yapmadan penisilin yapıyoruz. Bu söylemiş olduğum alerji sırf penisilin için değil hastanemizde yapılan tüm ilaçlarda gelişe bilir. Ama biz burada hastalarımıza bu tip olaylarda müdahale ediyoruz. Daha öncede başımıza bu tür bir olay geldi ve müdahale ettiğimiz birçok hasta kurtuldu.
Ahmet Şıvgın hastamız penisilin iğneyi kaldıramadığından dolayı anafilaktik şoka girmiş ve bir hafta yoğun bakımda tedavi gördükten sonra vefat etmiştir. Biz hasta yakınlarının bize yönelik yaptığı suçlamaları kabul etmiyoruz. Penisilin sırf bizim hastanemiz için geçerli değil tüm Türkiye’de alerji yapa bilen bir ilaçtır. Her tarafta alerji yapan ilaç olduğundan dolayı tekrar eden bir vakadır. “şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorum yapılmamış

 1. madem bu iğne alerjik reaksiyonlara ve reaksiyonlarda ölüme varacak ciddi rahatsızlıklara yol açıyorsa neden kullanılıyor.İllaki kullanılacak önceden yapılan testler şimdi neden yapılmıyor.Ya da doktorların boğaz iltihaplarında ilk tercihi neden bu iğneler oluyor.Bazı ilaç firmaları zengin mi ediliyor.İnsanımız kobay olarak mı kullanılıyor?.Sayın Sait USUL den bunların cevabını vermesini istiyorum.

  • sait usul’a gerek yok bir doktor olarak ben cevap verebilirim sorulara. damardan yada kas içine yapılan tüm ilaçların ölüme varacak kadar ciddi rahatsızlıklara yol açma ihtimali vardır. testler dünya sağlık örgütü tarafından kaldırılmıştır çünkü allerji yapacak ilaç test anında da allerji yapabilmektedir. boğaz ağrılarında ilk tercih bu iğneler değildir. bu iğnlerin yapılması için belli kriterler vardır. zaten bu olayda hastaya önce hap yazılmış hasta hapı yutamayınca iğne yapılmıştır. bu iğnenin fiyatı en ucuz antibiyotikten %75 daha ucuzdur. penisilin 1928 yılında icat edilmiştir. kobaylık dönemi çoook eskilerde kalmıştır.

 2. DOKTORSUN OLABILIR AMA TURKIYEDE TUM HASTANELER INSANLARI DENEK OLARAK KULLANIYOR YERKOY DH BELLI NE OLDUGU KAFANI YORMA BILEN BILIYOR BU ARADA 1928DEGIL 1929 FRENING TARAFNDAN BULUNMUSTUR

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Ucuz Davetiye - Davetiye Modelleri
reklam
NÖBETCİ ECZANE
Toknoloji